Ferenc pápa az újságíróknak beszélt arról, melyek a legfőbb kommunikációs bűnök.
A pápa szerint komoly bűnnek számítanak a hatásvadász cikkek, mások rágalmazása és hírnevének megsértése, valamint az álhírek terjesztése.
"Ezeket súlyos bűnöknek nevezte, melyek sebet ejtenek az újságírók és az emberek szívén is." (MédiaPiac.com)
Az újságírók feladata, sőt missziója lenne, hogy a tényeket úgy juttassák el az emberekhez, hogy azok a lehető legjobban tükrözzék a valóságot.
Ferenc pápa kérése jogos. A kérdés csak az, teljesíthető-e?
Nem egyszerű feladat.
- Egyrészt, a mai világban már mindenki lehet a maga módján "újságíró". Bloggerek, influencerek, kommentelők... Mindenkinek megvan a maga véleménye egy adott dologról vagy eseményről, és ki is írja magából. Ezeknek az állításoknak utánajárni kevesen fognak. A forrást megkeresni, a pró és kontra véleményeket végignézni idő... Sok esetben csak cím alapján osztják meg az olvasók a "nagyot mondó" (vagy inkább ígérő) cikkeket.
Közben zajlik a harc az álhírek ellen. Az Európai Bizottság és a Facebook munkája is említésre méltó, de még mindig szélmalomharcnak tűnik az óriási adatmennyiséggel szemben.
- Másrészt, egyes országokban (ezt sajnos tapasztaljuk is) a sajtó függetlenségét ellehetetlenítik. Ha a média az uralkodó hatalom kezébe kerül, nehezen hallatszik el az "ellentábor" hangja az olvasóhoz vagy nézőhöz.
Tisztelet azoknak az újságíróknak, akik minden támadás és ellehetetlenítési kísérlet ellenére sem adják fel, nem akarnak kommunikációs bűnöket elkövetni, csak tényszerűen tájékoztatni.
Neked mi a véleményed?
(Kép)forrás: premierchristianradio.com
Rizsányi Rózsa
Tartalommarketing, PR és kommunikáció